ZSP - Kangur Matematyczny 2011 ZSP - Kangur Matematyczny 2011
Logo
 

Archive

  Kontakt:

  Zespół Szkół   Ponadgimnazjalnych
  Małopolska Szkoła Gościnności   im.   Tytusa Chałubińskiego
  32-400 Myślenice
  ul. Zdrojowa 18

  >> tel: [12] 272 04 24
  >> fax: [12] 272 12 46
  >> sekretariat@zsp.edu.pl
  >> www.zsp.edu.pl
   
Kangur Matematyczny 2011 Drukuj Email
18.03.2011.
Jak co roku w trzeci czwartek marca odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur.  Został przeprowadzony jednocześnie w ok. 30 państwach. Była to już jego dwudziesta edycja.
                                                             

Ten matematyczny konkurs jak nazwa wskazuje, wywodzi się z Australii, gdzie w latach osiemdziesiątych Peter O'Halloran promował matematykę wśród dzieci i młodzieży.
Działalność ta szła mu bardzo dobrze i konkurs zyskał bardzo szybko wielką popularność.
Sympatyczny australijski kangur stał się symbolem matematyków i ochoczo przeskakiwał z kraju do kraju. Obecnie jest to najbardziej masowa impreza matematyczna na świecie.
Głównym organizatorem w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i  Nauk Matematycznych, które przeprowadza Konkursy pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W Małopolsce konkursy organizuje Komitet Regionalny z siedzibą w Krakowie pod patronatem Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Według organizatorów, główną umiejętnością badaną przez Kangura jest logiczne myślenie, a nie tylko czysta wiedza i znajomość wzorów.  Jego fenomen opiera się na konstrukcji zestawów zadań, które każdemu dają szansę. Dzięki testowej formie konkursu oraz umiejętnemu wymieszaniu zadań łatwych i trudnych, każdy uczestnik ma okazję się sprawdzić.                     
Jest skierowany do szerokiego spektrum dzieci i młodzieży. Rywalizacja w konkursie jest podzielona na pięć kategorii wiekowych i obejmuje uczniów: szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Do konkursu w naszej szkole przystąpiło 14 uczniów, którzy przez 75 minut rozwiązywali zadania testowe.
Konkurs został przeprowadzony zgodnie z regulaminem. Karty odpowiedzi wraz z protokołem konkursu zostały spakowane przez komisję i wysłane do Małopolskiego Stowarzyszenia Matematycznego "Kangur" w Krakowie.

Z niecierpliwością czekamy na wyniki, które będę ok. 25.05.2011!

Serdeczne podziękowania dla Pani mgr Anny Grabowskiej za pomoc w przeprowadzeniu konkursu.

Tekst: szkolny opiekun konkursu mgr Jolanta Chlebda
(AG)
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »